روش درست بستر سازی برای مخازن خاکی

روش درست بستر سازی برای مخازن خاکی

عمليات بستر سازي

بستر سازی در استخر های ژئوممبران از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه تاثیر مستقیم در طول عمر ورق ژئوممبران داشته و همچنین باعث کاهش مصرف ورق ژئوممبران خواهد بود.بنابراین تا جایی که امکان دارد بایستی هیچگونه ناهمواری در دیوار ها و کف نباشد و ابعاد بالا و پائین و طول شیب دیوار ها دقیق باشند.

 

بهترین شیب دیواره 45 درجه و یا نسبت افقی به عمودی 1:1 می باشد. البته با توجه به خاک منطقه و نحوه اجرای عملیات تا 60 درجه هم مناسب می باشد.

در صورت اجرای بسترسازی روی سطح زمین بصورت خاکریزی می بایست عرض کف دیواره تقریبا 2.5 برابر عمق استخر باشد.

دور استخر می بایستی یک ترانشه به فاصله 0.5 متر از دیواره استخر و  عرض و عمق تقریبا 40 سانتی متر حفر گردد.

کف بستر هم باید دارای یک شیب ملایمی باشد تا حجم آب براحتی از لوله خروج نصب شده در کف بستر خارج شود و در زمان تخلیه کل آب استخر کمترین آب در استخر باقی بماند.

محل نصب لوله ورود آب در صورتیکه در دیواره باشد بایستی از کنج دیواره ها فاصله کافی داشته باشد تا براحتی توسط دستگاه آببندی شود. لوله خروج آب استخر هم بهتر است در کف استخر تعبیه شود. نکته مهم در انتخاب لوله این است که جنس آن از پلی اتیلن باشد تا توسط مواد قابلیت آببندی شدن را داشته باشد.

علاوه بر یکنواختی ابعاد استخر، باید سطوح داخلی آن نیز عاری از هر گونه سنگ ریزه باشد و تا جای ممکن با دست و یا توسط دستگاه جمع آوری شود. در این شرایط استفاده از ژئوتکستایل الزامی است.

این عملیات توسط ماشین آلات سنگین مانند بیل هیدرولیکی و لودر و غلتک انجام می گیرد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.