ژئوممبران چیست؟

ژئوممبران چیست؟

ژئوممبران ها ورقهای انعطاف پذیری هستند که نفوذپذیری بسیار کمی دارند

در واقع پوشش های غشایی مصنوعی یا موانعی هستند که برای کنترل مهاجرت سیال در پروژه ها، ساختارها یا سیستم های دست ساز استفاده می شوند. آنها از ورقه های پلیمری پیوسته نسبتاً نازک ساخته می شوند که گاهی اوقات از تزریق ژئوتکستایل با آسفالت، الاستومر یا اسپری های پلیمری ساخته می شوند. این بدان معنی است که کاربردهای آنها برای مهندسی ژئوتکنیک و سایر مشتریان صنعتی بی پایان است.

 

ژئوممبران ها در کاربردهای زیست محیطی، هیدرولیک، حمل و نقل و نفت و گاز و همچنین در صنعت زباله مورد استفاده قرار می گیرند.

رایج ترین نوع آن ورق های پلیمری پیوسته هستند. هنگامی که به ژئوممبران های بزرگتر نیاز است، برای حفظ استحکام و دوام آنها به صورت حرارتی یا شیمیایی در محل درزها ذوب می شوند تا به همیدگر متصل شوند. اندازه ژئوممبران کاملاً قابل تنظیم است، بنابراین می توانند به اندازه یک استخر ماهی یا در صورت لزوم به بزرگی یک زمین فوتبال باشند.

برای دریافت ایده بهتر در مورد آنچه که می توانید از ژئوممبران استفاده کنید، در اینجا فقط برخی از رایج ترین کاربردها آورده شده است:

 

 • آستر برای آب آشامیدنی یا ذخیره (به عنوان مثال، تعطیلی ایمن تاسیسات هسته ای)
 • عایق بندی جهت استخر ماهی
 • آستر برای مایعات زباله (به عنوان مثال، لجن فاضلاب)، مایع زباله های رادیواکتیو یا خطرناک
 • به عنوان آستر برای صنعت کشاورزی
 • عایق بندی کانال های مختلف انتقال زباله
 • آستر برای دفن زباله های جامد اولیه، ثانویه و/یا ثالثه و توده های زباله
 • پوشش برای سرریزهای اضطراری
 • لایه های ضد آب در داخل تونل ها و خطوط لول
 • برای نگهداری و حمل مایعات در کامیون ها
 • نگهداری و انتقال آب آشامیدنی و سایر مایعات در اقیانوس
 • زیر بزرگراه ها برای جلوگیری از آلودگی ناشی از یخ زدایی نمک ها
 • در زیر و در مجاورت بزرگراه ها برای نشت مایعات خطرناک

 

اساساً، ژئوممبران‌ها در هر جایی که نمی‌توان اجازه اتلاف مواد را داد، استفاده می‌شود، اعم از آب تمیز، فاضلاب، بخار، خاک، مواد خطرناک یا هر ماده دیگری که نیازی به فرار از فضای تعیین‌شده ندارد.

 

از آنجایی که مایعات جاری، جمع شدن، یخ زده و ایستاده (و حتی بخارات) در صورت عدم مدیریت صحیح می توانند بسیار ویرانگر باشند، این ژئوممبران ها به صنایع این امکان را داده اند که به توسعه و پشتیبانی از پروژه های بسیار بیشتری نسبت به گذشته ادامه دهند.

 

بسته به رزین اصلی مورد استفاده، چندین نوع ژئوممبران موجود است. متداول ترین ژئوممبران های مورد استفاده در زیر لیست شده اند:

 

ژئوممبران HDPE

HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) پرمصرف ترین ژئوممبران است و به دلیل دوام، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش قوی و هزینه مواد نسبتاً ارزان، انتخاب ارجح برای پروژه های آستر است.

 

ژئوممبران های HDPE اغلب برای استفاده در کاربردهای در معرض مانند دفن زباله، پوشش مخازن و همچنین پوشش های حوضچه و کانال انتخاب می شوند. این به دلیل هزینه اولیه کم مواد و مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی است. این نوع دارای ضخامت های بالاتری هم است که سایر انواع ژئوممبران ارائه نمی دهند. ژئوممبران HDPE نیز نسبت به وزن خود بسیار قوی است و می تواند در برابر دماهای بالاتر مقاومت کند.

 

یکی از بهترین ویژگی های این ژئوممبران مقاومت شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش آن است که آن را برای کاربردهای وسیعی که نیاز به نصب با کیفیت بالا می باشد، مناسب می کند. علاوه بر این، HDPE ایمن برای مواد غذایی است و امکان استفاده از آن در ذخیره سازی آب آشامیدنی را فراهم می کند.

 

ژئوممبران LLDPE

ژئوممبران های خطی پلی اتیلن با چگالی کم (LLDPE) انعطاف پذیری بیشتری را در مقایسه با HDPE ارائه می دهند و برای نصابانی که به ژئوممبران غیرقابل نفوذ نیاز دارند مناسب تر است. این محصول با رزین های پلی اتیلن بکر ساخته شده است که در دمای پایین و در معرض اشعه ماوراء بنفش مقاوم است.

 

ژئوممبران های LLDPE نیز برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته شده اند و برای سال ها قوی و بادوام باقی می مانند. بهترین استفاده از آن مربوط به کاربردهای صنعتی مانند مخازن ذخیره مایعات، محفظه زباله های محیطی و حیوانی است.

 

ژئوممبران پی وی سی

ژئوممبران های پلی وینیل کلراید (PVC) یک ماده عایق رطوبتی گرمانرم است که از وینیل، نرم کننده ها و تثبیت کننده ها ساخته شده است. رزین پلی وینیل کلراید مورد استفاده برای ژئوممبران های PVC از شکستن اتیلن دی کلرید به مونومر وینیل کلرید ساخته می شود. سپس برای ساخت رزین PVC پلیمریزه می شود.

 

این ماده در برابر پارگی، سوراخ شدن و سایش مقاوم است به این معنی که این ماده برای جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع آب و حفظ آب آشامیدنی مناسب است. ورقهای پی وی سی بسیار انعطاف پذیر هستند و برای دفن زباله ها و کانال ها، پوشش مخازن، تصفیه خاک و لاینرهای تالاب فاضلاب مناسب هستند.

 

ژئوممبران EPDM

ژئوممبران اتیلن پروپیلن داین مونومر (EPDM) یک ماده انعطاف پذیر و بادوام است که می تواند در برابر سوراخ شدن و شرایط آب و هوایی شدید مقاومت کند. بافتی شبیه لاستیک دارد و در برابر اشعه ماوراء بنفش با استحکام زیادی مقاوم است.

 

ورق های EPDM معمولاً به عنوان موانع سطحی برای سدها و سایر سایت های آبیاری استفاده می شوند. همچنین نصب آن آسان است، به همین دلیل است که منظره سازان حیاط خلوت از این نوع ژئوممبران استفاده می کنند. برای کاربردهای کشاورزی مانند حوضچه های آبیاری و همچنین آسترها و پوشش ها نیز مناسب است.

 

ژئوممبران RPP

ژئوممبران های پلی پروپیلن تقویت شده (RPP) پوشش های تقویت شده پلی استر برای کاربردهای طولانی مدت آب و زباله های صنعتی هستند. این از یک کوپلیمر پلی پروپیلن تثبیت شده با اشعه ماوراء بنفش ساخته شده است که به مواد انعطاف پذیری، پایداری و مقاومت شیمیایی می دهد.

 

ورق های RPP برای کاربردهایی که به دلیل شرایط آب و هوایی ناهموار و ناسازگار چین خوردگی ظاهر می شوند، عالی هستند. برای اطمینان از اینکه محکم و بادوام باقی می‌ماند، از اسکیم نایلونی پشتیبانی می‌شود. این نوع ژئوممبران معمولاً در مصارف شهری، آبزیان و باغبانی، آسترهای حوضچه های تبخیر و باطله های معدن استفاده می شود.

 

ژئوممبران TRP

ژئوممبران های تقویت شده پلی اتیلن (TRP) مشابه RPP هستند، اما به جای پلی استر از پارچه پلی اتیلن استفاده می کنند. این یک گزینه ایده آل برای پوشش حوضچه های نگهدارنده موقت شما است.

 

ورق های TRP نیز یک راه حل بادوام برای اصلاح خاک هستند. از خواص فیزیکی آن می توان به مقاومت شیمیایی، محدوده دمایی پایین و پایداری اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد. این نوع ژئوممبران برای کانال ها، برزنت های صنعتی، دفن زباله ها، مصارف کشاورزی و شهری استفاده می شود.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.